Seyfettin Sığmaz

SEYFETTİN SIĞMAZ, 1921 yılında Erzurum’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra çalgı çalmaya olan aşırı sevgisi nedeniyle tahsiline devam etmemiş, genç yaşta temin edebildiği bir zurna ile yörenin tabiri ile düğünlerde çalgıcılık yapmaya başlar.

 

1938 yılında Erzurum askeri silah fabrikasında kurulan bando takımında klarnet çalmak üzere iş ocağına işçi olarak alınır. Bando şefi emekli astsubay muharrem beyden nota dersleri alır ve kısa zamanda notayı öğrenir.

 

1949 yılında Venedik’te yapılan uluslar arası halk oyunları yarışmasına Erzurum bar ekibine zurnacısı olarak katılır. O yıl Türkiye’yi temsil eden Erzurum bar ekibi ve Kastamonu lu kara yılanlıkafileye hükümetçe Muzaffer Sarısözen idareci başkan tayin edilmiştir.

 

Muzaffer Sarısözen bu seyahatte Seyfettin sığmaz o tanır. Çaldığı nefesli sazlara hayran kalarak dönüşlü Ankara Radyosu Yurttan Sesler Topluluğuna müzisyen olarak alır. Uzun zaman Ankara Radyosu Yurttan Sesler Topluluğunda Mey, Zurna ve Klarnet sanatçısı olarak görev yapan Seyfettin Sığmaz, en büyük aşamasını bu sanat yuvasında yapar.

 

Bilahare Ankara Radyosunun Türk sanat müziği korosuna Klarnet sanatçısı olarak geçen Seyfettin Sığmaz 1963 yılında “ Kısa Dalga “ Erzurum Radyosuna müzik şefi olarak atanır. Bir aylık kısa bir hizmetten sonra tekrar Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği korosuna döner.

 

Seyfettin Sığmaz daima Türk Halk müziğinin, Türk sanat müziği ile birlikte aynı et kemikten meydana gelmiş bir bütün olduğunu bilerek Türk Sanat Müziğinde de başarı göstererek bir “ İCRACI “ olarak kendini tanıtmayı başarır.

 

Sığmaz, Haydar Telhüner gibi gönlünü bir türlü Erzurum’dan koparamamış hep memleket sevgisi ve sıla hasretiyle yanıp tutuşmuştur.

 

Seyfettin Sığmaz, 1974 Yılında geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle Ankara’da vefat eder.

 

“Kendim Gurbet elde gönlüm sılada “ diyerek nağmelerle inleyen Seyfettin Sığmaz’ın cenazesi bile Erzurum’a getirilemedi ve gurbet ellerde kaldı.