Mey’e gönül verenler.

Mey’e hayatını vermiş biri olarak bu enstrumanın insanın üzerindeki etkisini en iyi hisseden insanlardan biriyim. Bu sebeple Mey çalan tüm insanlara sevgi ve saygı ile bakıyorum. Mey’in yapısı ve sesi gereği insanda bıraktığı etki belki de eşi benzeri olmayan bir şeydir. Çalanı da dinleyeni kadar derinlere götüren bu enstruman basit yapısı ve doğal malzemesi ile bence doğanın sesini yansıtır. Mey çalan ve çalmayı düşünen herkesi kendime yakın ve  güzel duygularını enstrumanları ile yasıtmayı seçen insanlar olarak görüyorum. Mey’in günümüze kadar ulaşmasını sağlayan geçmişten bu güne kadar ki tüm ustalarımıza minnet duyuyor, bu enstrumana gönül veren genç yüreklerin Mey hakkında elimden geldiği kadar yanlarında olacağımı belirtmek istiyorum. Bu site vasıtası ile dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun Mey çalan herkesin birbirini tanımalarını, selamlaşmalarını ve olabildiğince etkileşim içinde olarak hem kendileri, hem bu saza gönül veren geçler için ortak bir platform olması dileği ve umudu içerisinde olduğumu bildirmek isterim.

Yaşar Taner.

6 thoughts on “Mey’e gönül verenler.

 1. The prostate gland is an essential a part of a male’s the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men’s prostate is found just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

  The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

  Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections in the men’s prostate are classified into four types – acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

  Acute bacterial prostatitis could be the least common of most kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

  Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma towards the urinary tract or by infections originating from other regions of the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

  Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

  Maintaining a Healthy Prostate

  To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some in the actions to maintain your prostate healthy.

  1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and it’ll also maintain the urinary track clean.

  2. Some studies advise that a few ejaculations a week will prevent prostate cancer.

  3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

  4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

  The most critical measure to adopt to ensure a wholesome prostate is to go for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should opt for prostate examination at least 12 months.

Bir cevap yazın